Kaldı Dağı (3734m.) Doğu Sırtı / 06-07 Ağustos 2016

Kaldı Dağı (3734m.) Doğu Sırtı Tırmanış Raporu

Tarih: 06-07 Ağustos 2016

Ekip: Murat Büyükbıçakcı, Kenan Dündar

Kamp Yeri: Sulağankeler ( Vali Konağı) kamp alanı altındaki sırt

Su Durumu: Kamp alanında mevsim itibariyle su bulunmamaktadır

Teknik Malzeme: 60 metre ip, yeterli perlon, 8-10 sikke, express set,1 stopper set,1 hexa set ve diğer yardımcı malzemeler

Hava: Tırmanış günü süresince güneşli ve açık

Rotanın Zorluk Derecesi: PD+, III+/IV derece boşluklu kaya tırmanışı

İlk Tırmanış: T.Crouch,D.Wilson 10 Temmuz 1969

İlk Kış Tırmanışı: A.Işın Duran, A.D Özbakır, 26 Aralık 2010

Rotadaki Riskler: Rota hattı genel itibariyle çürük ve döküntülü bir yapıya sahiptir. Çürüklük özellikle son bölümlerde artmakta ve ciddi taş düşmesi riskleri içermektedir. Boşluk hissi giriş etaplarda az olmakla birlikte orta ve üst bölümlerde artmakta, tırmanış genel itibariyle slab yüzeylerde devam etmektedir. Mevcut etaplarda tırmanış esnasında kaya yapısı iyi kontrol edilerek hareket edilmelidir.

Süre: Tırmanış başlangıç 02.30 / Bitiş 17.30 ( Kamp alanından ayrılış ve kampa varış).Rota altından başlangıç 08.00, zirve 13.30.

Tavsiyeler: Tırmanış süresince kullanılan zamanın en önemli bölümünü rotaya ulaşım içermektedir. Sulağankeler ( Valikonağı) kamp alanı uygun olması yanında daha uygun seçenek olarak Güzeller Batı Çanağı değerlendirilebilir. Rotaya ulaşım sırasında Kaldı Doğu kulvarında yer alan çarşak bölümler zaman alıcı ve yıpratıcı olabilmektedir. Bu sebeple Güzeller Batı Çanağı’nda kamp ya da bir başka seçenek olarak bivak durumu değerlendirilebilir.

Faaliyet raporu için tıklayın